Krásy a tajemství Asie - Indie a Srí Lanka

 • Úvod | Indie | Srí Lanka
 • Srí Lanka

  Srí Lanka je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, s typicky tropickým podnebím. Má tvar kapky, stékající z jihu Indického subkontinentu, leží kousek nad rovníkem, kde se teplota vzduchu i okolního moře pohybuje celý rok okolo 27 stupňů. Právem je nazývána tropickou zahradou Indického oceánu. Již Marco Polo považoval Srí Lanku za jeden z nejkrásnějších ostrovů světa.  V této obrovské zahradě plné neobvyklých rostlin, exotických vůní, tisíců druhů živočichů, najdete stopy dávných civilizací, starobylých měst, malebných vesnic, řeky protékající mezi čajovými plantážemi, vodopády, ale také pohoří na vysočině. Co se týká fauny, pro Srí Lanku je typický slon, který je všudypřítomný (na Srí Lance žije kolem 2500 divokých slonů), žijí zde i leopardi, medvědi, opice, krokodýli a kobry. Opice je možné potkat prakticky na každém kroku.

  Historie a kultura

  Historie a kultura Srí Lanky byly vždy úzce spjata s Indickým subkontinentem, sahá až do 6.-5. století př.n.l. Od Indie je vzdálena pouhých 50 km, obě země jsou prakticky spojeny tzv. Adamovým mostem (úzký pruh tvořený sérií korálových ostrovů.
  Rozloha Srí Lanky je 65.610 km2, na ostrově žije 20 mil. obyvatel, z nichž 74% je sinhálského a 18% tamilského původu a 8% jiného. Hlavním městem Srí Lanky je Srí Jayawardanapura, ale většina státních institucí je dosud v Colombu. Oficiálními jazyky jsou zde dva sinhálština a tamilština, jako tzv. "spojovací" jazyk je používána angličtina. Mezi obyvateli převládá buddhistické náboženství, dále hinduistické, muslimské a křesťanské náboženství.
  Velmi důležité město je Kandy, bývalé sídlo sinhálských králů. Najdeme zde Chrám Zlatého zubu, kde je podle legendy uložen skutečný Buddhův zub. Obdobně důležitým náboženským místem je vrchol Adamovy hory (2224 m.n.m.), kde je otištěno jeho velké chodidlo. Křesťané věří, že se jedná o stopu Adama, buddhisté otisk uctívají jako stopu Buddhy. Hinduisté věří, že zde stanul Kršna a muslimové věří, že se jde o pozůstatek někdejší přítomnosti Alláha.

  Prožijte dovolenou na místě přezdívaném "Perla Indického oceánu".

  Cesta na Srí Lanku v sobě může ukrývat mnohem více překvapení, než by se dalo na první pohled zdát například ze zpráv v médiích, nebo z tradičních katalogů cestovních kanceláří. Představte si ráj na zemi, obrovskou tropickou zahradu plnou neobvyklých rostlin, která je domovem tisíců druhů živočichů. Toto přírodní a kulturní bohatství je zárukou nezapomenutelné dovolené. Na Srí Lanku přijíždí nejvíce turistů v evropském zimním období, nejvhodnější doba pro návštěvu je listopad- březen.  Jestli toužíte po netradičním cestování, vydejte se na sedmidenní průzkum Srí Lanky se zájezdem Sedm dní na Srí Lance.

  Praktické informace:

  Měnovou jednotkouje jedna srílanská rupie (nejlepší měnou je zde americký dolar). Kreditní karty jsou bez problémů přijímány, i když pro drobnější nákupy je lepší mít hotovost.
  Časový posun: + 5 hodin.
  Vstupní formality: každý zájemce o pobyt na ostrově se musí před odletem elektronicky registrovat na ETA- Eletronic Travel Authorization. Všichni držitelé ETA registrace se musí po příjezdu prokázat cestovním pasem platným min. 6 měsíců, potvrzenou zpáteční letenkou, finančními prostředky min. 30 USD na den.